WL-5460AP

Linux, OpenWrt, Routery a jejich spolehlivost

V tomto článku píšu o zkušenostech s routery a hlavně s WL-5460AP a jeho klony jako je WL-5450AP apod. Dost často se setkávám s tím že výrobci přestanou podporovat nebo mají chyby ve firmware. Prostě to vypadá tak, že čím víc je software složitější, tím víc je tam nasekaných chyb které se dříve nebo později projeví. Některé technologie opravdu morálně zastarávají a není možné je dál používat ale některé ano. Jako příklad uvedu ADSL a VDSL. Ale i tak takový router obsahuje 100Mb porty a relativně slušnou WiFi (54Mb). Takže se dají používat např. jako WiFi. Pro tyto zařízení existuje více než jeden projekt. Můj oblíbený je OpenWrt. Jenomže ani zde není podpora všech routerů. Navíc se mi stává čím dál tím víc že i tam jsou nasekané chyby. Mým cílem je najít software co se dá ještě použít. A také jak na to.

U WL-5460AP a jeho klonů jsou použity zpravidla 2 MiB, ale někdy také jen 1MiB (např. WL-5450AP)a tam jsem nenašel nic použitelného, kromě originálního software a ten je docela povedený. Disciplína kterou také potřebujete zvládnout je nahrání FW pomocí tftp.
Pro toto zařízení mám vyzkoušené dva FW. Jeden je APlite. FW bez zaplacení lze zprovoznit v režimu AP jde stáhnout např. zde download. Druhý FW který jsem objevil je opensource a jeví se mi velmi slibně i z hlediska možností projekt wive-ng jsou i vyšší verze ale nefungovaly mi, pravděpodobně proto že nejsou odladěné pro tento model. Po nahráti do routeru vzniklo kvůli nedostatečné dokumentaci několik otázek. Ona ta dokumentace existuje ale obtížně se hledá. Proto zde uvedu pár bodů které jsou potřeba vědět:
black_fw.bin je třeba nahrát jako první a slouží k promazání paměti.
Následně nahrát wive.bin
IP a maska je 10.200.200.249/8

Přístup je pouze přes ssh. Používá se starší, sice podporovaná verze připojení, automaticky to nešlo, musel jsem si na svém Debianu v domovském adresáři/.ssh vytvořit soubor config s tímto obsahem:
Host 10.200.200.249
HostKeyAlgorithms=+ssh-dss
KexAlgorithms +diffie-hellman-group1-sha1

Login: root
Passw: rtl8186
pro nastavení je třeba zadat v terminálu příkaz "menu". Pro editaci jednotlivých položek se otevře editor vi. Následně je třeba použít volbu pro uložení která zkomprimuje konfigurační soubory a uloží do pevné paměti. Mimo jiné jsem objevil na internetu diskuzi že tam není možné šifrování. ale opak je pravdou. Používám nyní šifrování WPA2. Jen je třeba vědět, že skript který převádí text na 64místné hexadecimální čislo, nepracuje správně, a lze to obejít pomocí zadání přímo hexadecimálního čísla. Lze převést např. zde . No a potom jsem si užíval plně funkčního 54Mbit připojení.